loader

Arduino Devre Elemanları

Arduinoda proje veya çeşitli uygulamalar yapmadan önce devre elemanlarını öğrenmekte fayda var diye düşünüyorum. Hangi devre elemanlarının ne işe yaradığını bilerek işe başlamak hayal gücünüzü ve yapabileceklerinizi arttıracaktır.En çok kullanılan Arduino Devre Elemanları aşağıdaki gibidir.

Breadboard

Devreleri tak çıkar mantığı ile çok kolayca oluşturmamıza yarayan, belli satır ve sütunları kendi aralarında iletken edilmiş devre tahtasıdır.

Breadboard Bağlantı Yapısı

Devre tahtası üzerinde birbiriyle bağlantılı paralel hatlar bulundurur. (Sarı renk ile gösterilmiştir.)

Örneğin resimde olduğu gibi tuttuğumuzda alt ve üst taraflarda yatay olarak uzanan kırmızı ve mavi hatlar kendi içerisinde bağlantılıdır ve genellikle gerilim bağlantıları için​ kullanılırlar.

Kırmızı hata +, mavi hata ise toprak hattını bağlayıp daha sonra devrenizin diğer bölümlerinde bu hatlar üzerinden çektiğimiz gerilimleri kullanabiliriz.

Orta bölümde bulunan 5’li delik gruplarının her biri de kendi içerisinde bağlantılıdır. Yani a,b,c,d,e şeklinde dik hat boyunca uzanan her bir delik birbiriyle bağlantılıdır, yani kısa​ devre durumundadır. Orta​ kısımda birbirinden bağımsız​ iki adet bölüm yer alır.

Jumper Kablo

Projelerimizde Arduino kartımız ile devre arasındaki bağlantıları ve kullanacağımız devre elemanlarını birbirine bu iletken kablolar yardımıyla bağlarız.

LED (Light Emitting Diode)

Yarı iletken, diyot temelli, ışık yayan bir elektronik devre elemanıdır. Diyot temelli olduğundan yalnızca bir yöne doğru akım geçirir.

Anottan (+) katota (-) doğru akım geçirir. Uzun bacak anotu (+), kısa bacak katotu(-) temsil eder. Led’leri korumak için devre üzerinde mutlaka dirençler ile birlikte kullanmalıyız. Aksi takdirde olması gerekenden fazla akım geçeceğinden bozulurlar.

LED’lerin Çalışma Aralıkları

Kırmızı LED Yaklaşık: 1,5 V – 15mA

Sarı LED Yaklaşık: 1.8 V – 15 mA

Yeşil LED Yaklaşık: 2,2 V – 15 mA

RGB Led

Normal LED’lerden farklı olarak tek paket içerisinde 3 farklı renk (Kırmızı, Yeşil ve Mavi) LED’i bir arada bulundurur. Bu üç rengi değişik ışık şiddetlerinde ayarlayarak tüm renkleri elde etmemiz mümkündür.

 

Direnç

Direncin kelime anlamı, bir şeye karşı gösterilen zorluktur. Devre elemanı olan direnç, devrede akıma karşı bir zorluk göstererek akım sınırlaması yapar. Yani devre elemanlarını yüksek akımdan korurlar. Aksi takdirde devre elemanlarımız zarar görebilir.

Arduino ile ilgili diğer içeriklerimize göz atmak için bu bağlantıya tıklayabilir yorum ve sorularınızı iletmek için aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir