loader

Arduino Nedir?​

Arduino Nedir?​ Sorusuna verilebilecek en kısa cevap kolay kullanılabilir ve esnek bir donanım/ yazılım mimarisine sahip, açık kaynaklı elektronik geliştirme kartıdır olabilir,

Arduino tek başına çalışan interaktif nesneler geliştirmek için kullanılabileceği gibi bilgisayar üzerinde çalışan yazılımlara da bağlanabilir.

Üzerinde 1 adet mikro işlemci bulunur. – En az 1 adet 5 volt regüle entegresi ile beraber, 16 MHz kristal asilatör yer alır. Bu özellikleri ile beraber herhangi bir harici programa ihtiyaç duymadan programlama yapan sistemdir.

Arduinonun en çok tercih edilmesinin nedenlerinin başında mikrodenetleyiciler hakkında fazla bilgi gerektirmeden de programlama yapabilmenizi sağlamasıdır.

Arduino ide, hem indirilebilir hem de online program versiyonu ile her yerden kodlama yapma olanağı sunmaktadır. Arduino ide kullanımı kolay, hızlı bir şekilde programlamaya başlayabileceğiniz açık kaynak programıdır.

Arduino Nedir

Arduino programını bu bağlantıya tıklayarak indirebilirsiniz.

  • Açık kaynaklı donanım:

– Kartların devre tasarımları tamamen açık, isteyen üretebilir, 

  • Açık kaynaklı yazılım: 

Arduino IDE, platform-bağımsız.

Endüstri 4.0

  • Endüstri 4.0’ın temelinde Bilişim Teknolojileri ile endüstriyi bir araya getirme fikri yatar.
  • Bilişim Teknolojileri ile günümüzün klasik donanımlarından farklı olarak daha düşük maliyetli, daha az yer kaplayan, az enerji harcayan, az ısı üreten, ancak bir o kadar da yüksek güvenirlilikte çalışan donanımlar ve bu donanımları çalıştıracak işletim ve yazılım sistemlerinin kaynak ve bellek kullanımı açısından tutumlu olması hedeflenir.

Endüstri 4.0’ın amacının insandan arındırılmış bir fabrika değil, daha çok bilgi teknolojileri kabiliyetlerinin kullanımıyla insan odaklı olmaya yönelik olduğu belirtiliyor. 

Tekrar Arduino Nedir? konumuza gelecek olursak gelecek olursak,bu kart ile ne gibi projeler yapılabilir sorusunu duyar gibiyim. Şimdi bu sorunun cevabına geçelim.

Örnek Arduino Projeleri

 – Girdi pinlerine bağlayabileceğiniz çeşitli algılayıcılar ile ortamı izleyebilir, 

 – Çıktı pinleriyle ortama müdahale edebilirsiniz: Işık, ses, motor kontrolü, vs.

 – Kahve pişince tweet atan demlik,

 – İçine mektup atıldığında telefonunuza bildirim gönderen posta kutusu,

 – Bluetooth tartı, 

– Çizgi takip eden robot, – …

Arduino ile ilgili diğer içeriklerimize göz atmak için bu bağlantıya tıklayabilir yorum ve sorularınızı iletmek için aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir