loader

Micro:Bit Taş-Kâğıt-Makas Oyunu

Merhabalar bu yazımızda Micro bit oyunu ile karşınızdayız. Taş-kâğıt-makas oyunundan bahsedeceğiz.Taş-kâğıt-makas oyununu bilmeyen yoktur heralde. Çocukluğumuzda bolca oynardır. Şimdi bu oyunu biraz dijitalleştirme zamanı.
Etkinliğimizde,Micro:Bit ile Taş-kâğıt-makas oyununu tasarlayacağız.Oyuncular Micro:Bit’lerini sallayacak ve LED ekranda taş, kâğıt ya da makas görsellerinden biri yer alacak.

Oyunumuzu yapmadan önce kısaca oyun kurallarımızı hatırlayalım.

Kazanan         Kaybeden

Taş                       Makas

Makas                 Kağıt

Kağıt                    Taş

 

Oyunumuzun programını oluştururken Micro:Bit’in “On-Shake” yani salla özelliğini kullanacağız.Micro:Bit üzerinde ivmeölçer sensörü, Micro:Bit’in küçük hareketlerini bile algılamasını sağlar.

İvmeölçer sensöründen faydalanan “on shake” (Salla) kodu, Micro:Bit bir şekilde sallandığı zaman aktif duruma geçecek ve böylece içerisine eklediğimiz diğer kodların çalışmasını sağlayacak.

Oyunu oluştururken şekillerin rastgele bir biçimde ekranda görünmesi için ilk önce rastgele bir sayı ürettirip bu sayıyı bir değişkende saklamamız gerekiyor.Aşağıdaki görselde de görüldüğü gibi “Sayı” isminde bir değişken tanımlanır ve 0 ile 2 arasında rastgele üretilen sayıya eşitlenir. 0 ile 2 arasında 3 tane sayı üretileceğini unutmayalım.

Şimdi ise eğer kod bloğunu kullanarak, sayıların 0,1 ve 2’ye eşit olma durumlarına göre şekillerimizi ekranda gösteren komutları ekleyelim.Eğer sayı 0’a eşitse Taş, 1’e eşitse Kağıt, 2’ye eşitse Makas şekillerini ekranda ikon olarak gösterelim.

 

Ve oyunumuz hazır. Micro:Bit’i bilgisayara takarak uygulamamızı karta indirebiliriz. iyi eğlenceler.

Micro:bit; Microsoft’un geliştirdiği Micro:bit Editor ile oldukça kolay programlanabilmektedir.

Micro:bit ile ilgili diğer içeriklerimize göz atmak için bu bağlantıya tıklayabilir yorum ve sorularınızı iletmek için aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir