loader

Scratch Nedir? Ne işe Yarar?

Bu makalemizde sizlerle Scratch nedir? Scratch ne işe yarar? Sorularına cevap arayacak, analitik düşünme yeteneğine sahip bu neslin en büyük yardımcı kodlama programlarından olan bu platformun nasıl kullanıldığını sizlere anlatmaya çalışacağız.
Scratch derslerine başlamadan önce Scratch’ın ne anlama geldiğine ve hangi amaçlar için kullanıldığını öğrenmekte fayda var.Haydi başlayalım.

Scratch ABD’ de bulunan MIT adını verdiğimiz bir teknoloji üniversitesinde oluşturulan ve geliştirilen bir basit ve özgün arayüze sahip bir kodlama eğitim platformudur.Ülkemizde de gerek devlet okulları olsun gerekse özel okullar olsun bir çok kurum Scratch uygulamasını eğitimlerinde kullanmaktadır.

Scratch nedir? Ne işe yarar?Scratch; renkli bir arayüze sahip bir ortamda fotoğrafları, 3 boyutlu resimleri, sesleri, müzikleri, eğlenceli tematik arka planları  kullanarak kendi sahnemizi oluşturabileceğimiz bir uygulamadır.

Bizlere kendi animasyonlarımızı yani çizgi-filmlerimizi ve oyunlarımızı üretmemizi sağlayan etkileşimli bir ortam sağlamaktadır. Scratch’te kendi karakterlerimizi oluşturup  var olan karakterler üzerinde değişiklikler yapabiliriz. Kendi kendimize bir tema belirleyip arka plan resmini ona göre seçebiliriz.

Scratch’te karekterlerin dışında kod blokları ile istenilen işlemler gerçekleştirilir.Bu kodlama çocukların rahatça anlayıp kullanabileceği blok tabanlı kodlama sistemi üzerine oluşturulmuştur. Bu kod bloklarını kullanarak nesneleri hareket ettirebilir, konuşturabiliriz. Ayrıca bu kombinasyonları tuşlara bağlayıp kendi oyunumuzu oluşturabiliriz.Scratch’te kendi web sitesinden online olarak çalışmalarınızı yapabileceğiniz gibi uygulamayı bilgisayarınıza indirip internet bağlantısı olmadan da kullanabilirsiniz.

Yeni başlayanlar için scratch neden önemlidir?

Kodlamaya yeni başlayacak olanların “Biz çocuk muyuz? Daha üst düzey bir programlama dilinden başlasak olmaz mı?” şeklindeki sitemlerini duyar gibiyiz. Scratch ile algoritma mantığınızı çok iyi bir düzeyde geliştirebilirsiniz.
Zihninizi oldukça zorlayacak bir dildir. Çünkü Scratch ile diğer dillerde mümkün olan işlemler bazen daha da zorlaşabiliyor. Bu durum, problem çözme yeteneğinize önemli katkılar sağlıyor. Kısaca şu şekilde düşünebilirsiniz: “Bir sorun var ve siz bu sorunu elinizdeki imkanları kullanarak en kısa yoldan çözmelisiniz. Scratch ile kullanabileceğiniz araçlar kısıtlı olacağından beyniniz zorlanır ve hızlı bir şekilde çözüm arar. Unutmayınız ki beyin zorlanınca muhteşem çalışır.” Scratch uygulamasında,diğer bütün programlama dillerinde olduğu gibi basitten zora doğru öğrenme sağlanmalıdır. Basit arayüzü ile çok gelişmiş profesyonel oyunlar veya uygulamalar da geliştirebilirsiniz. Scratch’in kendi internet sitesinden bir çok kişinin yaptığı uygulamaları ve çalışmaları inceleyebilirsiniz.

Scratch ile ilgili diğer içeriklerimize göz atmak için bu bağlantıya tıklayabilir yorum ve sorularınızı iletmek için aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir