loader

Small Basic ile Programlama

Small Basic ile programlama, öğrencilerin blok tabanlı kodlamadan metin tabanlı kodlamaya geçişine yardımcı olmak için özel olarak oluşturulmuş tek programlama dilidir.

Bu eğitim serisinin amacı, Small Basic, programlamayı yeni başlayanlar için son derece kolay, anlaşılır ve eğlenceli hale getirmek üzere tasarlanmış olan bir programlama dilidir. Small Basic’in amacı, engeli aşağıya çekmek ve şaşırtıcı bilgisayar programlaması dünyasına bir atlama taşı olarak görev yapmaktır. Small Basic kullanmak için hiçbir programlama tecrübesine ihtiyaç yoktur. Small Basic herkesin programlama bilgisine sahip olması için Microsoft tarafından geliştirilmiştir. Bu programlama dilini öğrenmek isteyen herkes ücretsiz bu programlama diline ait IDE‘ye erişebilir.

Small Basic ile Online Çalışmak

Small Basic için oluşturulan online platforma da bir göz atalım istiyorum. İnternet tarayıcı içerisinde açtığımız http://smallbasic.com/ adresinde sağ üst köşede yer alan Start Coding Online butonuna tıkladığımızda Small Basic için kodlar oluşturup bunları test edebileceğimiz bir platform ile karşılaşıyoruz.

Small Basic IDE

Small Basic IDE’mizi açıp ekranını tanımaya başlayalım. Programımızı çalıştırdığımızda aşağıdaki gibi çok sade ve anlaşılır bir ekran ile karşılaşırız.

Small Basic programlarımızı yazıp, çalıştıracağımız Small Basic Ortamıdır. Bu ortamın, sayılarla tanımlanmış çeşitli belirgin öğeleri vardır.

  • [1] ile tanımlanmış olan Düzenleyici, Small Basic programlarını yazacağımız yerdir. Örnek bir programı ya da daha önce kaydedilmiş olan bir programı açtığınızda, ekranda bu düzenleyici görüntülenecektir. Bu durumda, o programı değiştirebilir ve daha sonra kullanmak üzere kaydedebilirsiniz. Ayrıca, bir kerede birden fazla programı açabilir ve üzerinde çalışabilirsiniz. Üzerinde çalıştığınız her bir program, ayrı bir düzenleyicide görüntülenecektir. O anda üzerinde çalıştığınız programı içeren düzenleyici, aktif düzenleyici olarak adlandırılır.
  • [2] ile tanımlanmış olan Araç Çubuğu, aktif düzenleyiciye veya ortama komut vermek için kullanılır. İlerledikçe, araç çubuğundaki çeşitli komutları öğreneceğiz.
  • [3] ile tanımlanmış olan Yüzey, tüm düzenleyici pencerelerinin gittiği yerdir.

Small Basic ile ilgili diğer içeriklerimize göz atmak için bu bağlantıya tıklayabilir yorum ve sorularınızı iletmek için aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir