loader

Small Basic İle İlk Program

Small Basic ile ilk programımızı geliştirmek için programlama eğitiminde bir gelenek olarak kullanılan ekrana “Merhaba Dünya” yazdırılır. Şimdi biz de ilk program deneyimimizde bunu yapacağız. Bunu yapmak için, önce aşağıdaki satırı düzenleyiciye yazın.

TextWindow.WriteLine("Merhaba Dünya")

 

Kodumuzu yazdıktan sonra üst kısımdaki araç çubuğunda yer alan çalıştır butona basıp uygulamayı çalıştıralım. Çalıştır butonuna basarak ya da klavyeden F5 kısa yol tuşuna bastıktan sonra aşağıdaki gibi bir pencere karşınıza çıkacaktır.

Tebrikler! İlk Small Basic programınızı yazdınız ve çalıştırdınız. Bu oldukça küçük ve basit bir program, ancak yine de gerçek bir bilgisayar programcısı olma yolunda büyük bir adım! Şimdi, daha büyük programlar oluşturma konusuna geçmeden önce, söz etmemiz gereken bir detay daha var.

Programımızın çıktısını gördükten sonra programı sona erdirmek için ekranda da yazdığı gibi herhangi
bir tuşa basabilir, açılan pencerenin sağ üst köşesindeki çarpı işaretine tıklayabilir ya da Small Basic
ekranı üzerinde çıkan Programı Sonlandır butonuna basabiliriz.

Az önce kodları oluştururken herhangi bir harfe bastığınızda açılan pencerede basılan ilgili harf ile başlayan kodların açıldığını görebiliriz. Bu özelliğe akıllı algılama özelliği denir. Akıllı algılama dediğimiz bu pencere yardımı ile daha hızlı kod yazmamız mümkün olacaktır. Açılan bu pencere içerisinde Aşağı-Yukarı ok tuşlarına basarak listenin bir ucundan diğer ucuna gidebilir ve istediğimiz komutu Enter tuşuna basarak seçebiliriz.

Small Basic İle İlk Program yazmaya hazırsanız bizleri takip etmeye devam edin. Small Basic ile ilgili diğer içeriklerimize göz atmak için bu bağlantıya tıklayabilir yorum ve sorularınızı iletmek için aşağıdaki yorum bölümünü kullanabilirsiniz. Ayrıca Small Basic’e ile ilgili birçok uygulamayı yine bu bağlantıdan erişebilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir